Засилва се чуждоезиковата подготовка на бъдещите юристи
Снимка: Мениджър нюз
Специалността „Право“ ще се изучава само в редовна форма на обучение - това реши правителството, съобщава Мениджър нюз.
Промяната е разписана в наредба за единни държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност „Право“ и професионална квалификация „Юрист“, одобрена с министерско постановление. В нея са набелязани редица мерки за подобряване на юридическата квалификация и професионалната подготовка на бъдещите юристи.
След гласуването на постановлението, служебният премиер Огнян Герджиков коментирал: „За това нещо се боря 5 години и половина и е моя мечта от дълго време“.
"Междуведомствената работна група, сформирана от министъра на правосъдието, констатира моралната остарялост на системата на обучение и също така неоправдано завишения прием на студенти по специалността и липсата на адекватна подготовка по право на ЕС“, обяснява говорителят на МС Ирина Белчева.
Комисията установила и "съществено различие в нивото на знания при студентите в редовна и задочна форма на обучение", допълва тя.
„Отсега нататък право ще се изучава само и единствено в редовна форма на обучение. Увеличава се сериозно хорариумът в отделни дисциплини и се въвеждат специализирани магистърски програми с цел профилиране и по-тясна специализация на бъдещите юристи, което отговаря и на съвременните тенденции на юридическата професия в Европа. Друг основен момент от тази наредба е въвеждането на обучение по чужд език с юридическа насоченост“, уточнява говорителят на кабинета.
Като минус междуведомствената работна група е констатирала слаба чуждоезикова подготовка по езикова терминология, особено по английски език, на бъдещите юристи.
„С въвеждането на това обучение българските юристи ще бъдат конкурентоспособни в глобалната икономическа среда. За да се преодолеят различията в качеството на юридическото образование се въвежда единен ред за провеждане на държавния изпит, за да може всички да показват на базата на едни и същи стандарти познанията си в правото“, добави още Ирина Белчева.
Очаква се тази наредба да влезе в сила от следващата учебна година 2018/2019.
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари